Artimųjų atminimui: kada po laidotuvių statyti antkapinį paminklą?

Artimojo netektį išgyventi itin sunku. Todėl dažnai sprendimai, susiję su artimųjų atminimu, būna sudėtingi, o ir žinių apie tai, kokios yra tradicijos, kodėl reikia priimti vienus ar kitus sprendimus, pakanka ne visiems. Lietuvoje laidojimo tradicijos – gilios ir itin gerbiamos. Todėl vis daugiau žmonių domisi, kaip tinkamai pasirūpinti savo artimojo atminimu. Vienas populiariausių klausimų – kada reikėtų pasirūpinti antkapiniu paminklu.

Ar būtinai reikia laukti metus?

Lietuvoje gajus mitas, esą po laidotuvių pirmųjų mirusiojo metinių proga būtinai reikia pasirūpinti antkapiniu paminklu. Manoma, kad metai – tai laikas, kuomet mirusiojo vėlės trukdyti nereikėtų. Esą po metų ji jau yra nurimusi, radusi savo vietą, todėl galima pasirūpinti ir amžinojo poilsio vieta kapinėse. Tačiau netgi dvasininkai stengiasi išsklaidyti šį nusistovėjusį mitą. Religija nenustato jokių taisyklių, kiek mėnesių ar ištisų metų reikia laukti, norint pasirūpinti antkapiniu paminklu artimajam.

Metų laukimo laikotarpis susiformavo istoriškai, o tuo pačiu yra paremtas ir psichologiniais bei finansiniais dalykais. Metai – laiko tarpas, per kurį visi artimieji susigyvena su brangaus žmogaus netektimi. Kartais artimiesiems labai sunku rūpintis brangaus žmogaus laidotuvėmis, tad apie paminklo užsakymą dar kurį laiką net galvoti nesinori. Nors laidojimo paslaugų tiekėjai kartais siūlo abiem klausimais pasirūpinti vienu metu. Pavyzdžiui, organizuojant laidotuves išsirinkti ir antkapinį paminklą bei suplanuoti konkrečią datą, kada jis turėtų būti pagamintas ir pastatytas. Taip tarsi daugiau nebereikės grįžti prie slogių psichologiškai sprendimų priėmimo.

Koks laikas statyti antkapį – palankiausias?

Žinant, kad religinių reikalavimų antkapio statymui nėra, norint pasirūpinti antkapiu, svarbu atsižvelgti į kiek žemiškesnius dalykus. Antkapių gamintojai įspėja, jog tiems, kurie nenori laukti metus, nereikėtų ir per daug skubėti užsakyti paminklinį antkapį. Pirmiausia todėl, kad dar kelis mėnesius po laidotuvių, žemė gali keistis. Laidojant ji supurenama, todėl reikia duoti laiko žemei susigulėti ir sukristi. Dažniausiai tai yra 3-6 mėnesių laikotarpis. Jeigu kapavietė nėra tokioje vietoje, kur prateka vanduo ar dėl kitų priežasčių žemė „vaikšto“, praėjus 6 mėnesiams po laidotuvių, galima pasirūpinti antkapiniu paminklu. Žinoma, taip pat reikia atsižvelgti į metų laiką bei oro sąlygas.

Šiandien gamintojai siūlo įvairius sprendimus kapavietėms. Tačiau norint užtikrinti stabilų kapo paviršių, reikėtų rinktis medžiagas, kurios apsaugos žemę nuo aplinkos veiksnių. Itin efektyviai tam tinka trinkelės. Išklojus jas aplink kapą, jos sutvirtina pamatą ir taip apsaugo kapavietės paviršių.

Antkapinių paminklų pasiūla Lietuvoje – itin plati. Gamintojai siūlo ne tik išskirtinius paminklus, bet ir galimybę restauruoti, atnaujinti paminklus. Tad ne visuomet būtina rinktis naują gaminį. Plačiau apie tai, kokius paminklus rinktis geriausia konkrečiais atvejais, skaitykite kitame straipsnyje.