Kaip išsirinkti paminklą?

Antkapinio paminklo pasirinkimas – svarbus sprendimas. Kapavietėje statomas paminklas tarsi turėtų būti čia palaidoto žmogaus gyvenimo apibendrinimas ir atspindys. Todėl labai svarbu tinkamai pasirinkti paminklą. Tiems, kurie nežino, nuo ko pradėti, reikėtų pasidomėti keliais svarbiausiais aspektais.
Koks turėtų būti dydis?

Užsakant paminklą, meistras visuomet pirmiausia paklaus, kokio dydžio paminklas Jums reikalingas. Dydis dažniausiai turi būti apskaičiuotas pagal kelis praktiškus dalykus. Visuomet pirmiausia patariama įvertinti bendrą kapinių, kuriose bus statomas paminklas vaizdą. Jeigu kapinės senos, čia dominuoja nedideli antkapiai, geriausia būtų rinktis kažką panašaus dydžio. Tokioje vietoje itin didelis masyvus antkapis atrodys tiesiog neskoningai.

Paminklo dydis taip pat priklauso nuo pačios kapavietės dydžio ir išmatavimų. Kai kapavietėje ilsisi keli žmonės, dažniausiai pasirenkamas ir didesnis paminklas. Pirmiausia dėl praktiškumo, nes jame turi tilpti visi užrašai. Taip pat galima skirti vietos neilgai frazei apie palaidotus artimuosius ar pasirinktam atvaizdui. Svarbu, kad užrašai paminkle neatrodytų „susigrūdę“, tačiau ir neklaidžiotų per dideliame akmens plote.

Kokią formą rinktis?

Paminklų gamintojai klientams siūlo pačias įvairiausias paminklų formas nuo stačiakampių, ovalų iki persipinančių formų, širdelių iš dviejų dalių ar visiškai unikalių, tokiu kaip mirusio žmogaus biustas, pasirinkimų. Paminklo formą dažniausiai pasirenka užsakantys žmonės pagal savo skonį. Nors tai nėra labai teisinga. Norint tinkamai pagerbti brangų žmogų, reikėtų pagalvoti apie tai, koks paminklas labiausiai atspindėtų jo asmenybę. Kai užsakomas paminklas porai, pavyzdžiui sutuoktiniams, galima rinktis širdelės formos paminklą. Tačiau gamintojai pastebi, jog pastaruoju metu vyrauja saikingi, modernūs paminklai, kurie dažniausiai yra ovalių formų, be didelių masyvių detalių. Dažnai pasirenkamas netgi kryžiaus formos paminklas, simbolizuojantis amžinąjį gyvenimą.

Koks akmuo – geriausias sprendimas?

Paminklų gamyboje naudojami įvairūs akmenys ir medžiagos. Kai kurie klientai netgi nori rinktis medienos paminklus. Tačiau populiariausias pasirinkimas – natūralus akmuo. Lietuvoje dažniausiai užsakomi granitiniai ir marmuriniai paminklai.

Granitiniai paminklai dažniausiai pasirenkami tuomet, kai ieškoma klasikinio ir patikimo sprendimo nesudėtingos formos paminklui. Tuomet geriausiai tinka granitas, kris apruošiamas, nušlifuojamas ir paverčiamas paminklu. Toks gaminys tarnauja daugybę metų, tačiau reikalauja priežiūros. Labai svarbu reguliariai nuvalyti paminklą, ypač jei jis pastatytas kapavietėje, kur netoliese auga medžiai. Tokioje vietoje granitinis paminklas ilgainiui gali imti žaliuoti, todėl jį reikalinga reguliariai plauti.

Tuo tarpu marmuriniai paminklai dažnai pasirenkami tuomet, kai gaminami išskirtinių formų paminklai ar paminklai pagal individualius užsakymus. Tai taip pat ilgai savo išvaizdą išlaikanti medžiaga, tačiau dažniausiai marmuras būna greičiau pažeistas aplinkos veiksnių. Todėl esant tokiam klimatui, kaip Lietuvoje, šie paminklai reikalauja dažnesnės reguliarios priežiūros.

Dažniausia kapavietėse tvarką prižiūri ir paminklus valo čia palaidotų žmonių giminaičiai. Tačiau tais atvejais, kai kapų yra daug arba jie yra kituose miestuose, ne taip lengva rasti laiko kapų tvarkymui. Todėl Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje populiarėja kapų tvarkymo paslaugas. Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie nori būti tikri, kad jų artimųjų kapai visuomet bus sutvarkyti be priekaištų, net jei patiems atvykti prie kapo pavyksta ne itin dažnai.

E.Kataloge rasite virš 100 skirtingų paminklų modelių: