Paminklai Vilniuje

Dažniausiai daromos kapų tvarkymo klaidos

Neseniai praėjusios susikaupimo šventės sukvietė visus prisiminti anapilin išėjusius artimus žmones. Nors ne visi pastebime, tačiau ir kapinėse, kur ilsisi mūsų artimieji, pasirodo, vyrauja tam tikro mados. Kasmet galima pamatyti, kaip keičiasi kapinės ir kokios tendencijos vyrauja paskutiniuoju metu. Tačiau specialistai pastebi, kad ne viskas, kas madinga, yra tinkama. Todėl dalijamės keliomis dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis, kurių reikėtų vengti prižiūrint artimųjų kapus.


● Nederantis dizainas. Tai viena pagrindinių klaidų, kuri dažnai daroma, prižiūrint artimųjų kapus. Pavyzdžiui, antkapio forma ir spalva nedera su kapo apvadu, trinkelėmis ar kitais elementais, kurie pasirenkami kapo tvarkymui. Specialistai pataria rinktis kuo nuosaikingesnį stilių ir tiek renkantis antkapį, tiek prie jo derinant kitus elementus, paisyti bendro dizaino. Ne itin skoningai atrodo sprendimai, kai prie didžiulio tamsaus paminklo pasirenkama kapavietę apipilti kelių skirtingų ryškių spalvų skaldele ir apsodinti žydinčiomis gėlėmis. Prie rimto antkapio geriausiai derės ir rimtį simbolizuojantis kapo paviršius. Pavyzdžiui – juoda žemė su keliais nedideliais augalais.
● Skaldos pasirinkimas. Labai svarbu ne tik skaldos spalva, bet ir forma. Renkantis skaldeles, reikėtų būti labai atsargiems. Skaldos spalvos turi derėti tarpusavyje. Geriausiai nesirinkti labai daug spalvų kapavietės tvarkymui. Taip pat svarbu, kad skalda būtų tinkamos frakcijos. Prie mažo paminklo nederės stambios frakcijos grubi skalda.Ji bus gražus elementas, jei kapavietė didelė ir paminklas masyvus. Prie kuklaus paminklo natūraliau atrodys smulki skalda. Jos neturi būti nei per daug, nei per mažai. Skaldos reikia pilti tiek, kad stiprus vėjas ar lietus neatidengtų joje neuždengtų vietų, tačiau sluoksnis neturi būti per storas.
● Netinkami augalai. Dar tik artėjant Vėlinėms ir Visų Šventųjų dienai, kai vykstame lankyti artimųjų kapų, ant kai kurių kapų galima pastebėti seniai nuvytusias gėles, neprižiūrėtus, mirusius augalus. Dažniausiai taip nutinka dėl netinkamų augalų pasirinkimo. Specialistai pataria, kaip išvengti klaidos, kai pasirenkamos netinkamos gėlės ir augalai. Pirmiausia, juos reikia rinktis pagal tai, kaip dažnai galite užsukti į kapines. Jeigu kapą lankote dažnai, galite rinktis žydinčias gėles, kurias reikia labiau prižiūrėti, dažniau laistyti. Kai kapinės visai šalia namų, galima ant kapo statyti netgi pamerkiamas gėles. Tačiau jeigu kapinės yra toli ir jose apsilankote retai, rinkitės augalus, kurie nereikalauja daug priežiūros, tačiau gali išsilaikyti ilgai. Geras pasirinkimas yra nedideli dekoratyviniai spygliuočiai, kapinių karalaitės – našlaitės. Dalis žmonių vis dar renkasi ir dirbtines gėles. Jų gamyba kasmet žengia į priekį ir šiandien ant kapų jau galime pamatyti tokių dirbtinių gėlių, kurios nė kiek nenusileidžia tikroms žydinčioms gėlėms.
● Ornamentų išdėstymas. Tarp klaidų, kurias darome tvarkydami kapus, galima išskirti ir netinkamą kapavietės apželdinimą, ne tik spalvų, bet ir medžiagų pasirinkimą bei netinkamą jų naudojimą. Pavyzdžiui, reikėtų vengti įvairių atskyrimų, kurie netinka savo forma prie kapavietės ir antkapio. Jeigu atskyrimas išlindęs į paviršių, jis panaudotas netinkamai. Taip pat reikėtų dekoratyvinių skaldomis kurti tokias formas, kurios derėtų prie antkapio. Pavyzdžiui, nuosaikių švelnių formų antkapis diktuoja, kad ir kapavietėje vyrautų ovalios formos elementai. Be to, geriausiai būti labai atsargiems, svarstant apie įvairių formų kūrimą ant kapo. Kapinės – susikaupimo vieta, todėl čia laukiamiausias minimalistinis stilius.
● Tinkamos priemonės. Artimo žmogaus kapavietė atrodys stilingai ir solidžiai tuomet, jeigu jos tvarkymui naudosite tam skirtas priemones. Prieš pasirenkant kapavietės dizainą ir medžiagas, reikėtų pasirūpinti specialiu užtiesalu, ant kurio gali būti pilama skalda ar dekoratyviniai akmenukai, formuojami kiti elementai. Didžiausia klaida – tam naudoti polietileno ar agrotekstilės uždangalus, kurie skirti kitiems darbams. Taip pat nereikėtų kapinėms rinktis ne joms pritaikytų medžiagų, tokių kaip vidaus apdailos plytelių, betono trinkelių aikštėms, kiemams. Jeigu nežinote, kokias priemones rinktis, tai gali patarti pardavėjai. Išvengus tokių klaidų, sukursite nuosaikų ir ilgai funkcionalumą išlaikantį kapavietės dizainą.
● Nereikalingas neigiamas poveikis. Dažnai savo artimųjų kapų tvarkymu besirūpinantys žmonės pagalvoja apie kapo dizainą ir priežiūrą, tačiau pamiršta, kad ne tik nuo to priklauso kapavietės išvaizda. Norint kiek įmanoma ilgiau išlaikyti gražų vaizdą,reikėtų pasirūpinti apsauga nuo kurmių, skruzdžių ar kitų kenkėjų. Taip pat prie kapo nepalikti šiukšlių ar atliekų, kurios gadintų artimo žmogaus atminimo vietos vaizdą.

Kaip išvengti klaidų?
Labai dažnas klausimas, kurio sulaukia specialistai iš žmonių, svarstančių, kaip geriausiai įamžinti artimo žmogaus atminimą. Tiems, kurie domisi naujausiomis tendencijomis, verta pasidomėti, kaip ne tik išvengti klaidų, bet ir išspręsti kapavietės priežiūros klausimą. Pastaraisiais metais Lietuvoje populiarėja granito plokštės, kurios vis dažniau pasirenkamos kapavietės uždengimui. Taip artimieji nusprendžia pakeisti augalus, skaldeles ir trinkeles, kurios reikalauja nuolatinės priežiūros. Be to, tai puikus sprendimas, kai kapo vieta yra po medžiais. Tokiu atveju skaldele padengta kapavietė reikalauja daug dažnesnės priežiūros, nes į skaldą nuolat prikrenta lapų ar spyglių. Granito plokštės visada atrodo tvarkingai, jos reikalauja mažiau priežiūros, o tarnauja ilgus metus.